Portál CenováMapa.org zveřejnil údaje za první pololetí roku 2019, ze kterých vyplynulo, že téměř každý druhý byt byl koupen z vlastních zdrojů. Tato data byla čerpána z katastru nemovitostí a zohledňují prodeje bytů v Praze, Brně, Olomouci a Plzni.

Za nákup nemovitosti z vlastních zdrojů byly pro tuto statistiky považovány ty nemovitosti, u kterých není v katastru nemovitostí zapsána zástava u banky.

Kupujícími jsou nejčastěji lidé nad 40 let, podnikatelé nebo manažeři, kteří již své bydlení mají, ale chtějí investovat volné finanční zdroje. Většinou nakupují byty právě k investici, tedy k dalšímu pronájmu, případně také pro své děti. Největší zájem je o garsonky, dvoupokojové byty či menší byty do 50 m2.

Důvody, proč lidé investují právě do nemovitostí, jsou:

Největší podíl koupených nemovitostí z vlastních zdrojů byl v Olomouci – 56%, nejnižší pak v Plzni 43 %.

Dle provozovatele portálu CenováMapa.org však vysoký podíl nákupu nemovitosti z vlastních zdrojů nijak nesouvisí s regulací hypoték ČNB.

Vysoký podíl nákupů z vlastních zdrojů omezuje ČNB, aby zamezila růstu cen nemovitostí, avšak ta přiznává, že cílem regulace hypoték nebylo snižování cen nemovitostí, ale snižování počtu zadlužených obyvatel a rizikového chování bank.

Má to však i druhou stánku věci a to, že čím dál více lidí své vlastní bydlení nezíská. Důvodem je samozřejmě právě regulace ČNB, kdy musí mít žadatel o hypotéku naspořeno z vlastních zdrojů 10 -20% částky nemovitosti. Dalším důvodem jsou právě investoři, kteří zkupují menší byty a je pak těžké získat nějaké další.

Tématem nedostupnosti vlastního bydlení se zabývají už i politici. Objevují se např. návrhy na snížení daně pro ty, kteří nemovitost kupují k vlastnímu bydlení, naopak investorům by se daně mohly zvednout.

Jak to nakonec bude? Na to si musíme počkat.

Zdroj:

https://bit.ly/2uW0sZm

https://bit.ly/3agnEBz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *