BLÍŽÍ SE POKLES CEN NEMOVITOSTÍ ?

Tuto otázku mi v současné době pokládá stále více klientů a známých. Působím v Jihomoravském kraji, a proto se článek týká hlavně této oblasti. Pokud i vás toto téma zajímá, čtěte dál.

Nejdříve bychom si mohli shrnout, proč se vlastně ceny nemovitostí k bydlení, především bytů za poslední rok tolik zvedly. Cenovou hladinu bytů a domů ovlivňuje především nerovnováha mezi poptávkou a nabídkou.

Vysokou poptávku zapříčiňuje:

 • dostupnost hypoték s velmi nízkými úrokovými sazbami,
 • poskytování úvěrů na bydlení ve výši až 90% z kupní ceny nemovitosti,
 • rostoucí obava z inflace a z ní pramenící ukládání úspor z bankovních účtů do nemovitostí,
 • zrušení daně z nabytí nemovitosti ve výši 4%,
 • zvyšující se požadavky na komfort bydlení,
 • jistota vlastního bydlení zejména pro rodiny s dětmi,
 • fakt, že bydlet v nájmu či u rodičů je v Česku spíše vnímáno jako provizorium nebo neúspěch, a nakonec je to pro některé jistá forma spoření do důchodu.

Nízká nabídka z důvodů:

 • nedostatku „sekáčových“ nemovitostí k prodeji,
 • zdlouhavých povolovacích procesů při výstavbě nových bytů,
 • rostoucích cen stavebních materiálů a práce,
 • problematického cestování pro cizince, kteří pracují pro stavební společnosti,
 • nedostatku stavebních míst (Brno stále nemá nový územní plán).

 V posledních několika měsících jsem při prohlídkách nemovitostí k bydlení zaznamenala zvyšující se číslo těch, jež kupují nemovitost na investici, nezřídka je to jejich první.

Zastaví se růst cen nemovitostí?

Chování účastníků trhu je věc skupinové psychologie s možným bodem zlomu.

Ke stagnaci či poklesu cen může dojít v případě, že poroste nezaměstnanost vzhledem k ukončení finanční podpory ze strany státu. Nyní se pohybuje okolo 4%

Lze předpokládat, že úrokové sazby v průběhu roku porostou, což dozajisté ovlivní poptávku po nemovitostech.  

Všechno záleží na tom, jak dlouho ještě bude současná kovidová situace trvat a sním spojená vládní opatření a jak rychle se vzpamatuje ekonomika země. Bude trvat, než zdražení úvěrů, nízké bankovní odhady a zvyšující se nezaměstnanost pošlou ceny dolů. Ceny jednopokojových a dvoupokojových bytů v atraktivních lokalitách, o které má zájem vyšší střední třída, popřípadě investoři příliš klesat nebudou. Spíše je předpoklad propadu cen bytů v okrajových méně atraktivních lokalitách, starších bytů ve standardu, mimo centra, panelákové byty, byty o větších dispozicích.

Pro některé OSVČ, kterých se dotkla současná situace, bude těžší získat úvěr díky nižším příjmům vykázaným v daňovém přiznání za rok 2020.

Máte volné finanční prostředky a zvažujete koupit nemovitost na investici?

Neradi riskujete a chcete něco konzervativnějšího? Co třeba investovat do pozemků orné půdy či trvalého travního porostu. Ceny těchto nemovitostí jsou stabilní. Pokud se v této oblasti neorientujete, kontaktujte mě, ráda Vám nezávazně poradím.

Jaká je nejlepší doba na koupi bytu?

TEĎ. Pokud Vás nějaký zaujme, nečekejte a kupte ho teď. Pokud ho máte na investici a budete ho financovat částečně úvěrem, buďte obezřetní zejména při napjatém rodinném rozpočtu. Jakmile Vám skončí fixace současné výhodné úrokové sazby, mohlo by se stát, že vám pár tisícovek navíc, které budete muset na splátkách zaplatit při vyšší úrokové sazbě, udělá čáru přes rozpočet. Potřebujete radu šikovného hypotéčního specialisty, napište mi , předám vám kontakt.

Byty na investici nemusíte hledat jen ve městě, ve kterém bydlíte. Můžete si například vybrat byt v novém developerském projektu ve Svitavách na ulici Říční. Ráda Vám pak s kolegy pomohu najít vhodného nájemníka.

Investice do nemovitosti se vyplatí. Investujte chytře. Z dlouhodobého hlediska ceny porostou.

Příležitost je jako sušenka namočená v čaji. Když čekáš příliš dlouho, zmizí.

Kdy prodat byt či dům, ve kterém bydlíte nebo jste ho pronajímali?

To je téma na další článek, či osobní konzultaci v kanceláři v Brně, u Vás doma nebo online přes Zoom – video hovor. Každý má jiné priority, požadavky, obavy a proto toto téma nelze zahrnout do jednoho odstavce.

Chci nezávaznou konzultaci

Komentáře
 • ODEBÍRAT NEWSLETTER

  Vyplňte e-mail a nechte si zasílat aktuální, užitečné a lokální informace přímo do Vašeho e-mailu

 • Kategorie